Tarjányi Péter, Dosek Rita - A pápa hagyatéka
„A birtokunkba jutott titkok biztosíthatják a sérthetetlenségünket – bólogatott Andrej. Fjodor elmosolyodott. Andrej kezdte megérteni, mire gondol. – Bizony, barátom, az információ többet ér, mint az arany! Meg kell szereznünk magunknak az „élet vizét”!”
„Az egyre magasabb pozíciójával már együtt járt az a luxus, hogy nem kellett türelmet gyakorolnia vagy udvariasan elbeszélgetnie senkivel.”
„Végül úgy döntött, jobb lesz, ha elválik, mintsem, hogy veszélybe sodorja a kedvesét. A magányos élet arra késztette, hogy a munkába temetkezzen. Tehetséges volt, és a szovjet támogatással a háta mögött rekordidő alatt jutott egyre magasabbra a ranglétrán. Csakhogy számára már semmit sem jelentett a titulus, sem pedig a kitüntetés. Meghasonlott emberré vált, akinek nincs semmi élvezet az életében.”
„Bármilyen gyönyörű a stratégia, nem árt, ha olykor az eredményre is vetünk egy pillantást -CHURCHILL”
„Az egyház is csak annyira jó, mint az azt működtető emberek!”
„Fekete gyakorlóruhát viselt, ahogy a belső szolgálatosoknak elő volt írva. A Michelangelo által tervezett kék-sárga egyenruha csak a külvilágnak szánt műsor része volt. A Svájci Gárda jóval nagyobb szerepet játszott a pápa védelemben, mint amit a tévében látottak alapján sejteni lehetet. A szervezet kiterjedt informátori hálózattal, modern felszereléssel és jól képzett szakemberekkel rendelkezett, mind a védelem, mind a nyomozás, mind pedig a helyszínelés területén. Csak a legjobbak léphettek a Gárda kötelékébe, és onnantól igen szigorú szabályok szerint, mély hittel és alázattal végezték a munkájukat.”
„Wojtyła nem igényelte a kényelmet, sokszor a földön aludt, étkezéseit az asztaltársai tették számára kellemessé, nem pedig a berendezés, az imádkozáshoz pedig csak egy nyugodt helyre volt szüksége. Inkább a cselekvés hozta lázba, semmint az anyagi javak: az utazásai és a beszélgetések. Bárkit szívesen közel engedett magához, a megfelelő előzetes egyeztetéseket követően szívesen látott mindenkit a saját maga által celebrált miséken a lakosztálya magánkápolnájában. Bárkit, aki hozzá fordult, meghallgatott.”
„Freskók helyett itt egyszerű tapéta és néhány vallásos témájú kép díszítette a falakat. Csak az íróasztal lámpája és a néhány ajándékba kapott dísz jelentett némi fényűzést, de ettől eltekintve minden végtelenül egyszerű és funkcionális volt. Míg az Apostoli Palota kívülről maga volt a pompa, addig a pápa lakosztályát rendkívüli puritanizmus jellemezte.”
"Három ember csak úgy tud megőrizni egy titkot, ha kettő közülük halott - BENJAMIN FRANKLIN”
„Az országoknak nincsenek barátaik, csak érdekeik.”
„Két ember; akinek közös célja van, sok mindent elérhet. Két ember, akinek közös az ellensége még többet. RÉSZLET AZ EGYSZER VOLT; HOL NEM VOLT CÍMŰ FILMBŐL.”
"Sokszor féltékenyen nézte, hogy a menekült náci értelmiségieket hogyan környékezik meg a CIA ügynökei. Nyilván odaát is hozzáfértek a náci Németország titkos anyagaihoz, így számos tudós és mérnök számára kínálták fel egy új élet lehetőségét. Üldöztetés és fenyegetés helyett az amerikaiak egzisztenciát kínáltak, a céljuk azonban nekik is ugyanaz volt, mint a szovjeteknek: a lehető legjobban felhasználni az Európából elmenekült értelmiséget. A mérnököket bevonták a rakétafejlesztésekbe, a fegyvertervezésbe, a biológusokat pedig a vegyianyag-kutatásba. Nemcsak megélhetést és karriert biztosítottak a számukra, de a családjaikat is segítették kijuttatni Európából. Az egykori náci katonák üzletemberekké avanzsáltak, és a CIA-s hátterüknek köszönhetően részesedést szereztek Dél-Amerika több bányakoncessziójából.”
„A legnagyobb bányakonglomerációk komoly része német származású emberek kezébe került, épp azok, amelyek Moszkvát is nagyon érdekelték. Otto született hírszerző volt, mindig tudta, kit hogyan lehet befolyásolni, és az is a malmára hajthatta volna vizet, hogy ő is egyike volt azoknak a háborút megjárt tiszteknek, akik a szovjetek elől vatikáni segítséggel menekültek el Németországból.”
„Mint tudjuk, Szemjonov az emberek bűntudatából él… – Mint az egyház – jegyezte meg szarkasztikusan Otto. – Csak az egyik megbocsátást ígér, a másik pedig titoktartást. – Az egyház nem zsarolja ki az emberek vagyonát. – De a bűnbocsánatért cserébe elfogadja az adományukat, amiből aztán szép vagyonra tesz szert.”
„Az ember szabadsága az, amit ki-ki akkor ismer fel önmagában, amikor felelősnek érzi magát a tetteiért. Karol Jozef Wojtyła.”
„A téren összegyűlt tömeget különleges atmoszféra vette körül, a levegőben érezni lehetett valami megfoghatatlan erő jelenlétét. Kippel nem tudta eldönteni, hogy a néma áhítat, a vágyakozás, a remény vagy az emberekben lakozó szeretet kelti életre ezt a megmagyarázhatatlan jelenséget, de a létezése egyértelmű volt mindenki számára. Bárhová utazott a pápa, bárkinek is tartott szónoklatot, ez a spirituális erő mindenhová elkísérte.”
„Az ellenségeim nélkül nem lennék az, aki vagyok - SALVADOR DALI.”
„Oroszországban bevett gyakorlatnak számít koholt vádak alapján leültetni a nagy magánvállalatok fő részvényeseit, csakis azért, hogy kivonják őket a forgalomból, és megszerezzék a vagyonukat.”
„Sose szakítsd félbe az ellenségedet, ha épp hibát követ el! – NAPOLEON.”
„Ez a mikrofilmarchívum maga volt a gonosz – mondta Lucas atya. – Már akkor megmutatta pusztító hatalmát, amikor elkezdték keresni. Mindenkiből kihozta a legrosszabbat, aki csak utánaeredt, és óriási hatalmat adott annak, aki birtokolta. Szemjonov alkotta meg ezt a fegyvert, aztán II. János Pál hatástalanította, azzal, hogy tudomást sem vett róla – nézett McMillenre. – Ő tudta, hogy nem létezik bűntelen ember, de hitte, hogy mindenki törekszik a jóra. És erre buzdított másokat is. „Ne féljetek” ez volt a jelmondata.”
„Lucas atya rámosolygott Ritára. – Önök nagyon jó emberek – mondta meleg hangon. – Nem tudom, mennyire vallásosak, de hittel élő emberek, az biztos. Hisznek magukban, és hisznek egymásban is. Abban, hogy bármi történjék, mindig lesz az oldalukon valaki, akire támaszkodhatnak.”
„Az egyház nem csak a papságáról szól. Hanem embereket, népeket, családokat köt össze, átívelve generációkon és kontinenseken. Az egyház nem azért létezik, mert mi működtetjük, hanem azért, mert az emberek hisznek benne. Mert tartják magukat az Isten rendeléseihez, mert hiszik, hogy egy másik ember élete épp oly értékes, mint a sajátjuk. Hiszik, hogy a világunk, amit Istentől kaptunk, felbecsülhetetlen ajándék, amire vigyáznunk kell. Az egyház irányt mutat, támaszt ad, segítő kezet nyújt a rászorulóknak. De a hit sokkal többet jelent, mint egy szervezet. Csakhogy a híveknek szükségük van valami megfoghatóra. Szeretnek imádkozni, templomokat emelni, áldozatot hozni. Mert így valósabbnak érzik a hitüket. Egyetlen ember bűne vagy egy tucaté, akár százaké sem teheti tönkre mindazt a csodát, ami ezt a rengeteg embert összetartja. Még akkor sem, ha sokan tudják: az egyház koránt sem tökéletes, hiszen mi is csak emberek vagyunk.”
„búcsúzóul egy keresztet rajzolt a lány homlokára. – Higgyenek egymásban! – fordult a többiek felé. – És soha ne féljenek!”