Dr. Csernus Imre, Pampuryk Péter - Felnőtt húsleves (kivonat)
„Egy profi először mindig rendet tesz maga körül. Hibátlan rendet. Átgondolja, hogy mit fog csinálni. Listát ír, végignézi, hogy mire lesz szüksége, és előveszi azokat az alapanyagokat, amiket előkészíthet.”
„Neveljük a gyerekeket? Szerintem csak önmagunkat nevelhetjük. Egyvalami működik: a példaadás. Vagyis az, hogy mi, szülők hogyan éljük az életünket. A példaadásnak pedig egy alapja van: az életöröm.Az, amit a gyerekem lát rajtam. Hogy jól vagyok, vagy nem vagyok jól.”
„Mindenki annyi tiszteletet kap a másiktól, amennyit önmagának ad.”
„Ma a Magyarországon élő szülők zöme a racionális és az emocionális önmegvalósítás szempontjából is vesztesnek mondhatja magát. Nem azt a foglalkozást űzik, amit egykor megálmodtak, ami pedig az érzelmeket illeti, jobbára egy boldogtalan kapcsolatban tengődnek.”
„Mert változtatni csak akkor lehet valamin, ha kristálytisztán megfogalmazzuk és leírjuk a krízist, a problémát. Addig nem lehet változtatni rajta. Ez borzasztóan fontos. Ha az ember csak gondol rá, az nem elég. Amikor magadban megfogalmazol valamit, az teljesen más, mint amikor leírod.”
„Állítólag a személyiségünk háromnegyed része a szülőktől eltanult pozitív és negatív konfliktuskezelési modelleken nyugszik. Vagyis bizonyos szempontból olyan vagy, mint a szüleid, akiket elítélsz... Mert mindezt kisgyerekként öntudatlanul eltanultad tőlük.”
„A szüleid meg fognak halni - ez tény. Ennek elfogadásával kezdődik a felnőttség. Itt kezdődik az erő.”
„...minden ember életében egy adott ételmennyiség van megszabva. Ki előbb eszi meg, ki később...”
„...ha elmész Izraelbe, az első, amit megtapasztalsz az a hihetetlen vitalitás. Valamiféle hihetetlen életigenlés, annak ellenére, hogy halálos fenyegetettségben élnek. A mindennapok életveszélye komoly életigenlést hoz ki az emberekből.”
„A köszvény a kis ízületek igen fájdalmas gyulladása, és a leggyakrabban azokat támadja meg, akik sok húst esznek, és emellett genetikai hajlamuk van erre a betegségre.”
„Az apám is mindig azt mondta, hogy gyere, fiam, megmutatom, hogy dolgozik egy profi, aztán rendet csinált maga, körül. Rend nélkül nem lehet elkezdeni a munkát. Káoszban nem lehet dolgozni.”
„Szeretem azokat az embereket, akik hisznek az alkotásban, szívvel-lélekkel teremtenek, nem adják fel soha. Amit elérnek, arra büszkék is...
Nem sok ilyen emberrel találkozom. A legtöbb ember utálja csinálni azt, amit csinál, ezért aztán nem is teremt semmit sem, csak vegetál.”
„Valljuk be, vonzott a pénz a gyorsan és könnyen jövő kalandok. Sok embernek meghozza az étvágyát. Aztán van, aki továbblép, mert felismeri, hogy a pénz nem minden. Csupán jó alap arra, hogy megvalósítsd az álmaidat - már ha vannak egyáltalán álmaid - mert anélkül - pénzzel vagy pénz nélkül - eltűnsz a süllyesztőben.”
„Ahelyett, hogy azok az emberek, akik ebben az országban élnek - tízmilliós nemzet vagyunk, kis ország, szinte elveszünk a világtérképen -, megértenék, hogy az összefogásban milyen hatalmas erő lakozik."
„Az én nagyapám mindig azt mondta: teljesen mindegy, hogy milyen magasra kerülsz, akármilyen egyetemet is végzel, mindig tudnod kell az egyszerű emberrel is beszélgetni, mert az ugyanolyan ember, mint te vagy. Számomra ez az alap. Ráadásul én imádok ilyen emberekkel beszélgetni, mert ők egy egészen másféle arcát mutatják meg a világnak.”
„A piac visszajelez Ha pedig nem, ott már a fogyasztói társadalommal is nagy baj van. De ez most nagyon messzire vezet...”
„...az ember egy adott helyzetben azért iszik-e bort, hogy oldani tudja a feszültségét - ahogy nyilvánvalóan nagyon sokan éppen ebben a pillanatban is teszik -, vagy pedig maga a bor élvezete miatt, az életérzés miatt, hiszen eleve jól érzi magát a bőrében.”
„Szerintem a magyar ember legtöbbször azért iszik, hogy a búját-baját elfeledje, hogy oldja a gondjait, hogy minél hamarabb felejtsen. És ebből nem lesz egy mosolygós, hiteles, magyar életérzés. Ebből csak a puha pöcsök búvalbaszott életérzése lesz. A sírva vigadás.”
„És te a búvalbaszott magyarokhoz sorolod magad vagy az életvidámakhoz?”
„Erre te bejössz hozzánk, az 58 négyzetméteres lakásunkba, és megkérdezed finoman - nem azért, mert nem tetszett - hogy: „Te, Csuti, nem kicsi ez?" Nézd, Franciaországban, Párizsban kint élnek az emberek, a mai napig ezt a fajta polgári életformát űzik. Kávézókba járnak, társasági életet élnek. Élni szeretnek: nem a négyzetmétert gyűjtik, hanem az élményt - úgy is mondhatnám: az életérzést. A magyarok már nem, pedig azt hiszem, régen itt is így volt.”
„Lezser csak akkor lehetsz, ha van önbizalmad... Ha viszont nincs, akkor ahogy kiteszed a lábad a kis teknődből, rögtön összeszarod magad, ha egy másik nyelven kell megszólalnod...”
„A magyar emberekkel szerintem az a legnagyobb baj, hogy nem tudnak pihenni. Sznobizmusból pihennek, ahogy sznobizmusból járnak trendi helyekre vacsorázni, és sznobizmusból isszák a bort is. Magyarország sznob lett, iszonyatosan sznob, szerintem.”
„Az elvégzett munka mindig megadja azt a kielégülést, hogy ezt és ezt a dolgot rendbe tettem. De a munkásoknak hiába adsz több bért - ha nem szeretik azt, amit csinálnak, nem fogják soha szívből, jól csinálni, úgy, mintha a sajátjuk lenne. Nem engem kell szeretniük, hanem azt, amit csinálnak. Tudod, a régi parasztemberek elhelyezték magukat a társadalmi ranglétrán. Ezt el is fogadták, ezért volt tartásuk. Szimbiózisban éltek a természettel, evidencia volt számukra a föld. Mert az is életérzés volt. Még nem voltak elfáradva.”
„Kétféle ember van: az egyik szereti, amit csinál, a másik nem — az első csoportba a Magyarországon élő embereknek talán az 5 százaléka tartozik, a 95 százalék azonban utálja, amit csinál.”
„Különböző körökben mozogtunk, de sosem szégyelltük, hogy paraszti munkát végzünk. Én munkásruhában is bemegyek a Hiltonba, ha épp a pincéből kell kiszaladnom. Engem nem érdekelnek ezek a dolgok. És tudod, hogy mi az érdekes? Hogy Olaszországban sem érdekli a parasztot. A traktorról beugrik az önkormányzathoz, bemegy munkásruhában. Tudod, miért? Mert ott van hitele a munkásembernek.Magyarországon még sokan azt hiszik, hogy többnek fognak nézni, ha menőbb a ruhám, vagy menőbb kocsiból szállok ki.”
„... nagyapádnak nemcsak órája volt meg cipője, hanem gerince is... Mert ez szerintem a harmadik tényező, ami a férfit öltözteti. A tartása, a gerince, a méltósága.”
„Ha egy üzleti tárgyalás azon múlik, hogy a másiknak négymilliós órája van-e vagy egy 500-as Mercedesből száll-e ki, akkor az nem üzlet, hanem egy baromság.”
„Én azt gondolom, hogy a magyar ember el lett kényeztetve a rendszerváltást megelőző negyven év alatt. Csak reggel volt nehéz felkelni, és a kocsmák máris tele voltak. Este ugyanúgy. Most pedig, húsz évvel a rendszerváltás után, hatvanévesen szembesülnek vele, hogy semmijük nincsen... Én mármost, negyvenévesen azon gondolkodom, hogy ötven vagy hatvanévesen hogyan fogok megélni - ahogy te is azon gondolkozol, hogy ha abbahagyod a praxist, mit fogsz csinálni.”
„A nagyapám pedig mindig azt mondta, hogy aki Egerben nem él meg az máshol sem.”
„Ha összejön, az nagyon jó lesz. Ha viszont az összes befektetett energia ellenére sem sikerül, akkor sincs baj, mert közben éltem.”
„Számomra az a fontos, hogy boldog legyen, és azt a hivatást űzhesse haláláig, amit imád. Az ő élete az övé lesz. Addig én mutatni fogom, hogy hogyan állok én az enyémhez.”
„A nemzeti öntudathoz az önbizalom is hozzátartozik, ami ma, Magyarországon, nagy hiánycikknek számít. Mi, magyarok sajnos, nagyon sokszor utánozunk. Igyekszünk megfelelni a környezetünknek.”
„Itt van a lehetőségünk, hogy ebben a csodálatosan szép országban mosolyogva éljünk.”
„Kényelmes dolog, ha valaki kifizeti az életedet, te meg csak üldögélsz, szemlélődsz, festegetsz, aztán majd jön az ötlet... Hát nem jött. Ha nem éljük meg az életet és a lehetőségeket, nincs élmény sem.Ha nincs feltöltődés, akkor nincs mit mondani, nincs mit festeni, nincs mit fázni.”
„Egy zen történet. A mester azt mondja a tanítványainak: Van egy szép ludam, de valahogy belekeveredett egy szép, míves üvegpalackba, és nem tudom kivenni. Mit tegyünk? Nem akarom megölni a ludat, de a palackot is szeretném megőrizni. Mi hát a megoldás?" Gondolkodnak a tanítványok: vagy összetörik a palackot, és akkor kijön a lúd, vagy megölik a ludat, hogy megmaradjon a palack. De a mester egyik válasszal sincs megelégedve. Neki mind a kettőre szüksége van. Végül az egyik tanítvány felkiált, és azt mondja: „Mester, a lúd kinn van a palackból!" Erre a mester meghajol, és azt mondja: „Neked van igazad. Alúd soha nem is volt benne a palackban."
„Felhívtam egy másik barátomat is. Ő aznap a családjával épp hazafelé tartott, és útközben - mivel vidéken lakik - érintette Budapestet is. Végül a felesége meg a gyerek hazament autóval, ő pedig itt maradt velem beszélgetni, és azt mondta, majd vonattal megy haza. Nagyon szép baráti gesztus volt. Amikor elmondtam neki az egész sztorit, mi történt, hogy történt, nagyon higgadtan végighallgatta, majd azt mondta: „Te, Imre, nem gondoltál arra, hogy mégsem ez a nő az igazi? Mert ezek szerint nem ő az igazi."
„Hála istennek, azon a héten sokat dolgoztam, így nem csak a krízisemen agyaltam. És lám, nincsenek véletlenek, azon a héten dömpingszerűen bukkantak fel előttem az enyémhez hasonló párkapcsolati krízisek. Még ilyet... A végén már csak röhögtem magamon... Hihetetlen volt.”
„Akkor már tudtam, hogy a fájdalom és a félelem megint ott leselkedik a vállamon, de akkor sem fogom hagyni, hogy ők győzzenek. Elmondtam neki mindent. És attól kezdve semmit sem titkoltam a hozzátartozóim és a barátaim előtt.”
„Mert a leválás nemcsak anyagilag fontos, hanem érzelmileg is. És ezt abból lehet lemérni, hogy az illető tud-e nyugodtan beszélni azokról a lelki traumákról, amit a szülei okoztak neki. Hogy tud-e nekik nemet is mondani adott helyzetben, de dicsérni is őket. Hogy pontosan meg tudja-e nevezni a szülei pozitív és negatív tulajdonságait, hiszen tudja, hogy ezek benne is ott rejlenek. A felnőtt „gyermek" mindezeket felismeri, és amikor erről beszél, a hangjában nincs indulat, sem harag, sem düh, de nincs rajongás sem. Hűvös tárgyilagossággal tud beszélni róla. Nincs olyan, hogy: „A szemét anyám otthagyott!"
„Mindenütt a mértéktelenséget, a meg nem oldott belső nyugtalanságot és feszültséget látni. Ha leülsz valahová ebédelni egy vendéglőben, akkor láthatod, hogy az emberekben nincs meg a nyugalom.”
„De visszatérve a főételre és a kontrollra: nehéz ügy. A magyar populáció és az önmérséklet két különböző dolog. Elég, ha megnézed, hogy viselkednek a magyarok egy svédasztalos vacsoránál...
Mint a sáskahad. - Mindent mindennel összezabálnak... - De miért? - Mert van.”
„Az úgynevezett slow food-éttermeknek éppen az az előnye, hogy ott lassan, komótosan, az ételre és egymásra odafigyelve lehet enni.”
„Én még nem láttam olyan magyar embert - talán a gasztronómiai műsorokban szereplőket kivéve -, aki a pálinkát megfelelő hőmérsékleten kicsit megforgatja a pohárban, és aztán csak belekortyol, és ízlelgeti...
Általában egy felespohárban ledöntik az emberek. És nem egyet, hanem sokat.”
„Az életben nagyon sok mindent lehet szívvel-lélekkel csinálni, mégis rengeteg olyan ember van, akinek ez hiányzik az életéből. Sőt, ezek az emberek vannak többségben. És sokszor azt látom, hogy ha ezek az emberek találkoznak valami olyan dologgal, ami eksztázist okoz, akkor váratlanul feloldódnak, és át tudják adni magukat ennek a dolognak... És akkor eszükbe jut, hogy ebbe jó lenne akár bele is pusztulni. Mert tudják, hogy ha ez a dolog megszűnik, akkor újra vissza kell térniük az unalomba és a szürke életükbe. Igazából persze csak abba, amiért megdolgoztak. .. Mert nincs mögöttük a valódi mai nap. A holnap pedig valóságos katasztrófa.”
„A jelenben levés nem azt jelenti, hogy „egy nap a világ", hanem hogy fókuszálnod kell a jelen pillanatra. Ami sokkal jobb, mint a múlton rágódni vagy a jövőtől rettegni...”
„Azt gondolom, hogy a mértékletességben sokkal több öröm van, mint ahogy hisszük. Tudod, a legtöbb ember a mértékletességet korlátnak érzi.”
„A barátomnak még a nagymamája is nagyon jó kondícióban van. Egy nagyon pici nénit képzelj el, alig 150 centiméter magas, mégis fürge és mozgékony. És mindig nagyon örül, amikor látja a dédunokáit, olyankor együtt leülnek és játszanak. Neki ez fontos. És a gyerekeknek is óriási dolog ez, mert amikor találkoznak a dédivel, akkor látják, hogy az élet hosszú. Látják, hogy a világ nagy, és sok minden van benne. Ez számomra egyfajta gazdagságot jelent.”
„Megint itt vagyunk a mértéknél... Ami a hosszú, mosolygós élet titka - bármennyire is szeretünk hedonistán élni. Nem tudjuk kikerülni.”
„A legfontosabb, amire megtanított, hogy milyen csodálatos dolog a munka. Igen, a munka! Az emberek többségét a hideg kirázna, ha meghallja ezt a szót, főleg kis hazánkban. „ Csak éljem túl ezt a napot." „Inkább szenvedek, a pénz miatt megéri." „Nincs más lehetőség, nem merek váltani.", valahogy csak kihúzom a nyugdíjig. "A végtelenségig lehetne sorolni ezeket a mindannyiunk számára ismerős kifogásokat. És mi az eredménye? Csonka családok, pszichés defektek, a testi egészség megrokkanása, alkoholizmus vagy valamilyen más függőség. .. Én őszintén hiszem, hogy a munka csodálatos dolog, legyen az bármilyen. Főleg akkor, ha az ember imádja csinálni. Olyan, mint az anyag: soha nem vész el csak átalakul. A világ legnagyobb baromságának tartom, amikor valaki kijelenti valamiről - bármi is legyen az - hogy hiábavaló munka volt. Szerintem ez hülyeség. Nincs hiábavaló munka!”
„Azt gondolom, hogy a tömegtermékek ízét előbb-utóbb megelégeli az ember, mert mindig egyformák, a gépek teszik a dolgukat, nincs benne lélek. Sokat ettél már belőle és sokszor. Ezért egyszer óhatatlanul felmerül benned a vágy és akár az igény is, hogy milyen lehet az a termék, amit valaki szívből és lélekből készített. És ha megszületik az igény - remélem, egyszer ezt is megérjük majd -, rengeteg kistermelőnk is lesz, aki ezzel foglalkozik.”
„A tokaji bor a világ egyik legjobb és legkülönlegesebb itala. Ezt 300 éve még tudta egész Európa, a francia királyoktól kezdve az orosz uralkodókig. A tokaji bor konvertibilis fizetőeszköz volt, egyenértékű az arannyal. Aztán átrohant rajtunk a történelem, és sok minden megváltozott. De Tokaj egyedülálló természeti adottságai ma is lehetővé teszik, hogy az itt készült borok Európa és a világ legjobbjai közé tartozzanak. Csakhogy ezt ma már csak a legjelentősebb nemzetközi borversenyek zsűritagjai, a szakírók és egy szűk fanatikus borivó réteg tudja. Ma már nemhogy az orosz cárnő nem állomásoztat egy bandériumot egy jobb mádi pince védelmében, ahogy tette ezt valaha, de azt sem tudjuk, hogy nemrégiben egy tokaji bor kapott először a világon fehérborként 100 pontot Amerikában.”
„Ünnepi pillanatokban minden nemzet asztalán ott van valamilyen nemzeti ital. A franciáknál a pezsgő, az oroszoknál a vodka, és még lehetne sorolni. Más országokban nem keverik össze a nacionalizmust a természetes, egészséges nemzeti öntudattal és büszkeséggel!”
„Legyünk büszkék a tokajira! Vessünk véget annak, hogy egy átlagos tokaji bornak két-három gazdája van, és végül bontatlanul romlik meg egy szekrénysor tetején.”
„Koccinthatunk tokajival, a száraz furminttól a 6 puttonyos, édes aszúig. Mindenki megtalálhatja az ízlésének és pénztárcájának megfelelőt. Ha ünnep van, igyunk tokajit! És igaza van. Mert nálunk ez a legjobb.”
„Manapság kevés az ünnepi pillanat, becsüljük hát meg őket, és adjuk meg a módját! Megéri, mert ezek a pillanatok megmaradnak, amikor néha visszanézünk. És ehhez kell az összekoccanó poharak csengése és a tokaji íze.”
„Nem, nem szeretem annyira az édes borokat. A különlegességeket persze megkóstolom, de ritkán iszom. Én feminin boroknak szoktam hívni őket. Ezek a bugyi húzogató borok a háztartásomban... Tehát mindig kell lennie egy palackkal otthon... De kizárt, hogy magamtól otthon kinyitnék egy üveg édes bort.”
„Azok, akiknek ezt elmesélem – többnyire férfiak - általában úgy reagálnak, hogy velük ez nem történhet meg, mert tökéletesen ismerik magukat. Van feleségem vagy barátnőm, esetleg szeretőm is, van melóm, ami egész jól fizető, van lakásom, kocsim - igaz, mindkettő hitelből -, van nagy tévém, és a mindennapi söröm is megvan. Mi kell még a boldogsághoz? Tök jól elvagyok, boldog vagyok!"
„Észrevételeim szerint a nőkben - hiszen biztonságban érzik magukat - ilyenkor erősödik a gyermekvállalás gondolata, amellyel ők is elérkeznek az úgynevezett végállomáshoz, „értelmet nyer" az életük, azt gondolják, hogy ezért érkeztek a földre. Hát, ők is nagy bajban vannak ilyenkor, szerintem. Eltespednek a „jól megérdemelt" kényelem trónusában, egyre inkább elzsírosodnak, egyre bambábban bámulnak kifelé a külvilágba. Nincs inspiráció, nincs bennük vágy valami újra, ismeretlen lesz számukra a kreativitás és az önmegvalósítás fogalma, ismerős viszont a lustaság és a kiégés, de ez persze legtöbbször tabu, ki nem mondanák soha.”
„Egyre inkább úgy éreztem magam, mintha langyos vízben ülnék. Valami hiányzott, tűzforró vagy jéghideg vizet akartam. Mindegy, csak ne legyen langyos.”
„Élete értemét számára is a gyerekei jelentették. És az eredmény? Egy Barbie-fiú! Egy nagyon kedves barátommal találtuk ki ezt a fogalmat az olyan szülőkről leválni képtelen szarháziakra, mint amilyen én voltam...”